> Блог > Вантажно-розвантажувальні роботи це
Транспортний процес — включає завантаження, перевезення та вивантаження вантажів. Навантаження і вивантаження, або вантажно-розвантажувальні роботи — це підйомно-транспортні операції, що виконуються відповідно у вантажовідправників та вантажоодержувачів при перевезенні вантажів рухомим складом будь-якого виду транспорту.На автомобільному транспорті вантажно-розвантажувальні роботи виконують при перевезеннях автомобілями і автопоїздами. У загальних витратах суспільно-корисної праці по переміщенню вантажів автомобільним транспортом, вантажно-розвантажувальні роботи складають значну питому вагу.Вантажно-розвантажувальні роботи складаються з основних і допоміжних підйомно-транспортних операцій. До основних операцій відносяться: захоплення або подача вантажу в вантажно-розвантажувальної машині, підйом, переміщення і опускання вантажу або видача його машиною, укладка, і ін. До допоміжних операцій відносять: застроповку і отстропку вантажу, накладає і зняття захватних пристроїв, напрямок і відтягнення вантажів, кріплення вантажів, підготовку рухомого складу до вантажно-розвантажувальних робіт, скріплення пакетів, передачу сигналів кранівнику і ін.
Оскільки вантажно-розвантажувальні роботи відносять до найбільш важким і трудомістким операціям на транспорті, важливе значення має спосіб їх виконання.
Існує кілька способів виконання вантажно-розвантажувальних робіт:
- вручну,
- механізований,
- комплексно-механізований і автоматизований.
Під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт вручну, тобто вантажниками, клієнти несуть великі втрати через збільшення простоїв автомобілів під навантаженням і розвантаженням і великих фізичних витрат.Відмінною особливістю автомобільного транспорту є виконання перевезення вантажів, як правило, на короткі відстані. Тому час простою автомобілів під навантаженням і розвантаженням займає велику питому вагу в загальному часу їх роботи (в середньому до 25%, а за окремими видами вантажів – до 50%). Цей показник роботи автомобільного транспорту в залежності від виконання вантажно-розвантажувальних робіт є різним, що само по собі робить істотний вплив на рівень продуктивності праці і собівартості автомобільних перевезень.
Вантажно-розвантажувальні роботи
Найбільш поширеною формою організації роботи вантажників і вантажопідіймальних машин є постійне їх закріплення за вантажно-розвантажувальними постами або пунктами. У цьому випадку досягається відповідна спеціалізація вантажників і машин за умовами виконання вантажно-розвантажувальних робіт, виду вантажу, типом застосовуваного рухомого складу і т.п.Постійне закріплення вантажників і вантажопідіймальних машин, за певним визначеним вантажно-розвантажувальних пунктом можливо тільки при наявності стійкого обсягу робіт, що забезпечує їх високу вироблення. Якщо на даному об’єкті протягом зміни необхідно виконати вантажно-розвантажувальні роботи в невеликому обсязі (наприклад, п’ять-сім тонно – операцій), то постійне закріплення вантажників і тим більше вантажопідйомних машин за цим об’єктом у більшості випадків економічно буде недоцільно.З метою поліпшення організації роботи вантажників і механізаторів на вантажно-розвантажувальних постах створюються бригади, які нараховують, як правило, від 5 до 15 чол. Керівниками бригад (або бригадирами) призначаються більш досвідчені вантажники і механізатори, часом без звільнення від основної роботи.Бригадир розставляє членів бригади по робочих місцях і стежить за правильними прийомами роботи, веде облік виконаної роботи і оформлює документацію.При ручному способі виконання вантажно-розвантажувальних робіт для автомобілів вантажопідйомністю 2.5 – 4т на посаді встановлюють два-три вантажника, для автомобілів вантажопідйомністю 5т -три-чотири, а для автомобілів вантажопідйомністю 6-7т, не менше чотирьох-п’яти вантажників.